טיפול בכאבים בכף הרגל- בדיקור סיני/ דקל סאלם

בריאות טבעית ללא פשרות!

טיפול בכאבים בכף הרגל ברפואה משלימה

רוב המטופלים שמגיעים אלי למרכז טיפולים ד.ק.ל לאחרונה ומדווחים על כאבים בכף הרגל, סובלים מכאבי דורבן.  הכאב המתמשך בכף הרגל, מונע מהם לעשות פעולות יום יומיות פשוטות כגון הליכה, עמידה וריצה. כאב זה גורם לתחושת חוסר אונים ותסכול רב המשפיעים מאוד על אורך חייהם ועל יכולת תפקודם בבית ובעבודה. הדיקור הסיני נותן מענה מושלם הן בהיבט הפיזי, על ידי הורדת הכאב והן בהיבט הנפשי ע"י הרגעת המטופל ובכך נותן פתרון שלם לבעיה.

דורבן העקב, הוא כאב חד המורגש צמוד לעקב כף הרגל, הנגרם בעקבות דלקת מקומית באזור.

הסיבה לכאב היא דלקת המתפתחת ברצועה ארוכה ודקה בשם   plantar fascia שעוברת מתחת לעור, בחלק התחתון של כף הרגל. רצועה זו מחברת בין עצם העקב לבסיסי האצבעות של כף הרגל. בין היתר תפקידה של הרצועה לתמוך בקשת המדיאלית (פנימית) של כף הרגל .

הרצועה עוצבה לספוג את הלחץ הגדול שאנו יוצרים על כף הרגל. לפעמים, מתיחת יתר של הרצועה כתוצאה מטראומה או מאמץ יתר מתמשך, גורם להיווצרות קרעים מיקרוסקופים ברצועה. בתהליך הריפוי של הקרעים ברצועה נוצרת דלקת באזור החיבור לעצם העקב. בתגובה לגירוי הדלקתי צומחת באזור בליטת עצם קטנה ומכאן השם – דורבן העקב. חשוב לציין שהדורבן עצמו אינו הגורם לכאב, אלא הדלקת ברצועה.

מיקום הכאב הוא בחלק התחתון של כף הרגל צמוד לעקב, הוא מופיע בעיקר בצעדים הראשונים לאחר הקימה של הבוקר או לאחר מנוחה ממושכת, הנחת משקל הגוף על כף הרגל לאחר מנוחה גורמת לגירוי מחודש של האזור הדלקתי ולכאב. רמת הכאב יורדת לאחר הליכה ממושכת או פעילות מסוימת ועולה במנוחה שלאחר הפעילות.

ברוב המקרים כאבי הדורבן עוברים ללא טיפול לאחר תקופה של שנה, אבל הצורך להתמודד עם כאב תקופה ארוכה כל כך עלול לגרום לתסכול רב.

על פי נתוני קופת חולים מכבי והמרכז הרפואי הלל יפה, כ 10% מכלל האוכלוסייה ייסבולו מכאבי דורבן, ברוב המקרים, קשה לאבחן את הסיבה להיווצרות הדורבן, אולם ישנם מספר גורמים שיכולים לגרום לתופעה:

  • עודף משקל.
  • ריצה למרחקים.
  • פעילות גופנית מאומצת ובלתי מבוקרת באנשים לא מיומנים
  • אנשים בגיל העמידה.
  • עמידה ממושכת.
  • קשת כף רגל גבוהה מאוד.
  • התחלה של פעילות ספורט חדשה כגון ריצה בכביש ולא על מסלול ריצה.
  • נעליים לא מתאימות.
  • התקצרות או התכווצות של שרירי התאומים.

האבחון ברפואה המערבית מתבצע בדרך כלל באמצעות מישוש האזור ועריכת צילום רנטגן צידי שבו ניצן לראות בחלק מהמקרים זיז גרמי בולט שהתפתח בעצם העקב. הרופא עשוי להשתמש בבדיקות הדמיה נוספות כמו MRI, או אולטרסאונד, אך הן פחות יעילות לאבחון הדורבן.

ברפואה המערבית מטפלים בבעיה על ידי פיזיוטרפיה, זריקות סטרואידים לאזור הכאב, תרופות נגד כאבים,  נוגדי דלקת  לאזור וניתוח – כמוצא אחרון.

דורבן ודיקור סיני

המטרה בדיקור סיני היא לא לטפל רק בסימפטום, אלה לטפל בשורש הבעיה, כדאי למנוע את חזרתו של הכאב. לכן כמטפל אני נעזר בתשאול מקיף אודות אורח חייו והרגליו היומיים של המטופל: כגון הליכה, סוג נעליים ,עקבים הם גורם שכיח לדורבן, ומבצע אבחנת דופק, יציבה ואבחנת גוף.  אינפורמציה זו מחדדת את מציאת שורש הבעיה ומונעת את חזרת הכאבים.

לדוגמה: אפשר לאבחן לפי אזורים משופשפים בנעליים ולהסיק מכך כיצד הגוף מאזן את עצמו מבחינת שיווי משקל והיכן ישנו יותר לחץ על כף הרגל.

מניסיוני טיפול בסימפטום פותר אך ורק זמנית את הבעיה. ברוב המקרים ישנה חזרה כרונית של דורבן או מעבר של הדורבן לרגל השנייה.

סיבות נוספות ברפואה הסינית לכאבי הדורבן הם: חוסר איזון באגן או בגב שגורמים ליציבה לא נכונה וללחץ באזור העקב. הכאבים באגן ובגב לפעמיים נוצרים עקב הדורבן, ולפעמיים גורמים לדורבן, סיבות נפוצות אחרות הם מתח וכיווץ של שריר התאומים והרצועות בכף הרגל או בשוק.

דוגמה לטיפול בכאבי דורבן:

הגיעה אליי מטופלת בת 38, אשר סובלת מכאבי דורבן חזקים ברגל ימין במשך שנה ועכשיו רגל שמאל התחילה גם לכאוב, בנוסף היא סובלת מהיסטוריה של כאבי גב תחתון חזקים. לאחר שביצעתי אבחנת יציבה, ראיתי שהגוף שלה נמצא בפיתול לצד ימין ויש כאבים חזקים בצידי הגוף מתחת לצלעות. באבחנת גוף הרגשתי שהכאבים שלה נובעים מכיווץ ומתח חזק של שריר התאומים. לאחר בדיקה איתה היא סיפרה לי שבכל לילה נתפסים  לה שרירי התאומים. בטיפולים התמקדתי בעיקר באיזון מבני של הגוף ושחרור של שריר התאומים כטיפולי שורש עיקריים, טיפלתי בה בדיקור על נקודות דיקור הנמצאות בכף הרגל ולימדתי אותה תרגילי מתיחות, שמטרתם לשמור על גמישות הרצועה האורכית בכף הרגל ושרירי התאומים. לאחר 8 טיפולים של פעמיים בשבוע הכאב עבר.

הדיקור הסיני עוזר מאוד בכאבי דורבן במיוחד בשלבים הראשונים, ככל שמחכים יותר זמן יותר קשה לטפל בתופעה.

לסיכום:  הרפואה המערבית משתמשת בזריקות סטרואידים לאזור הכאב, תרופות נגד כאבים ונוגדי דלקת המסייעים באופן זמני בכאבי הדורבן. אך טיפולים אלו אינם מטפלים בסיבה ובעומק הבעיה .הרפואה הסינית, דוגלת בטיפול שלם ומסתכלת על האדם כמכלול- מהם הרגלי חייו וכיצד הוא אוכל, ושמה דגש על רפואה מונעת ועל התנהלות נכונה בחיי היום יום. בעזרת טיפולים שונים  כגון דיקור, טיפולי מגע, צמחי מרפא ושינוי תזונתי, אנו יכולים לחיות חיים ללא כאבים.

הטיפול המומלץ ביותר לטיפול בכאבי הדורבן  הוא שילוב של דיקור סיני עם טווינה ובמקרה הצורך שימוש בצמחים סיניים.  משך הטיפול ועוצמתו משתנה בהתאם לחומרת המקרה באופן כללי תדירות הטיפולים פעמיים בשבוע למשך של 8 עד 10 טיפולים.

אולי יעניין אותך גם:

טיפול לכאב ראש
הסבר על הטיפול הכאבי ראש בדיקור סיני
סיפור הצלחה:  טיפול בדלקות חוזרות בכף הרגל בשיאצו ומגנטים
טיפול בדיקור סיני בתל אביב טיפול בדיקור סיני בפתח תקווה
הסבר על הטיפול בדיקור סיני

WhatsApp chat
%d בלוגרים אהבו את זה: