טיפול בכאבי ראש בדיקור סיני/ דקל סאלם

מחקרים מראים כי 83% מהאוכלוסייה יסבלו פעם בשנה מכאב ראש!
השכיחות של כאבי ראש באוכלוסיה היא 38.3%, והשכיחות של כאבי ראש כרונים הינה 3%. מתוך כאבי הראש האלו, 16%,סובלים ממיגרנות. אצל נשים במהלך שנות הפוריות, בין הגילאים 25-55 ישנה שכיחות גבוהה של כאבי ראש.
כאבי ראש הם אחת מהתופעות השכיחות בעולם אשר גורמת לסבל ופגיעה באיכות החיים.
בקיצור- אתם לא לבד. ו…..יש מה לעשות!!!

טיפול לכאב ראש
דיקור סיני לטיפול בכאבי ראש

קיימים סוגים רבים ושונים של כאבי ראש השונים בעוצמתם, תדירותם, דרכי הטיפול והגורמים להם. למרות שכיחותם הגבוהה, עדיין לא נמצא טיפול יעיל ברפואה המערבית שיביא הקלה אמיתית לכל הסובלים מתופעה זאת. כאבי ראש מטופלים ברפואה המערבית בתרופות משככות כאבים: אספירין, איבופרופן (אדוויל, נורופן, אדקס ועוד). תרופות אלה לעיתים גורמות לכאבי בטן, דימומים וכיבים במערכת העיכול כאשר נוטלים אותן במינון גבוה או לאורך זמן. רוב התרופות מלוות בתופעות לוואי וברוב המקרים הטיפול עוזר נקודתית, אך אינו מטפל בשורש הבעיה ולרוב כאב הראש חוזר.
הרפואה הסינית העתיקה בשיטות וכלי הטיפול השונים, מאפשרת הקלה או החלמה מלאה מכאבי ראש אקוטיים ובעיקר כאבי ראש כרוניים. ברפואה הסינית ההתייחסות לגוף היא כמכלול שלם ולא כמערכות נפרדות. הכאב הוא סימפטום למשהו עמוק יותר, בין אם הוא כאב ראשוני או משני. אני כמטפל ברפואה סינית, נעזר בתשאול מקיף אודות אורח חייו והרגליו התזונתיים של המטופל ומבחין בין סוגי הכאב השונים, ומכאן מטפל בשורש הבעיה ובכך מונע חזרתם של הכאבים.

ישנם סוגים רבים של כאבי ראש המאובחנים ברפואה המערבית, להלן ארבעת השכיחים:

כאב ראש כרוני מיגרנה: (migraine)

כ- 5%-10% מהאנשים באוכלוסיה סובלים מכאבי ראש כרוניים. כאב זה נפוץ יותר בקרב המין הנשי, בין הגילאים 10-30. טרם נמצא הגורם המדויק למיגרנה, אבל מחקרים מראים כי ב-50% מהמקרים הסיבה היא תורשתית. לפי מחקרים שונים, בזמן מיגרנה מתחוללים שינויים חריגים בקוטרם של כלי דם בקרקפת ובמוח.
גורמים נפוצים ליצירת מיגרנה: יין אדום, תשישות, לחץ, גבינה, שוקולד, חוסר שינה, אור חזק, שינויים
בטמפרטורה, התבוננות במסך מחשב לאורך זמן, ריחות חזקים וגלולות למניעת הריון ועוד.
דוגמא מעניינת למקרה מיגרנה שהגיע אלי לקליניקה:

אישה בת 25, שהגיעה אלי כשהיא סובלת מגיל 10 ממיגרנות חזקות בעין ימין ( משככי כאבים עוזרים חלקית אם היא לוקחת אותם בתחילת התקף המיגרנה). הכאבים מתאפיינים בעוצמה חלשה במהלך החודש, בסיום הוסת הכאבים מתגברים ומתאפיינים בכאב הולם וחזק, מלווים בבחילות, הקאות וסחרחורות..רציתי להבין את שורש הבעיה והגורם לכאבי הראש, לכן שאלתי אותה שאלות נוספות על פיהן אוכל לדעת האם ישנה חולשה של דם בכבד, כגון: האם היא רואה נקודות שחורות בעיניים? סובלת מידיים ורגלים קרות? חולשה ונימול בידיים? קושי להירדם בקלות? סחרחורות? ועוד. התחלנו טיפול שכלל צמחי מרפא, שינוי תזונתי ודיקור סיני לטיפול בכאבי הראש. לאחר חמישה טיפולים, חלה הפחתה בעוצמת כאב הראש בזמן התקף, וגם בשאר הסימפטומים השונים שהמטופלת סבלה מהם.

להקלה על מיגרנות אני ממליץ: 1.להימנע מאימוץ העיניים והיחשפות לקור. 2.לשמור על הרגלי תזונה המתאימים לכם, והימנעות ממאכלים שמעוררים מיגרנה, כגון: יין אדום, גבינה ושוקולד. 3.תרגול יומיומי של נשימה ופעילות גופנית להרגעה והפחתת לחץ נפשי.

כאב ראש מתחי (Tension headache)

כאב ראש ממושך שחוזר מדי מספר חודשים, מקרין מהצוואר או מהגב בעקבות מתיחה והתכווצות של השרירים המקיפים של איברים אלו, ונובע בעיקר מלחץ נפשי.
סיבות נוספות לכאב ראש מתחי: התייבשות, מחסור בקפאין( למכורים לקפה), חוסר שינה, רעב ומתח ביציבת הגוף.

דוגמא לטיפול בכאב ראש מתחי:

הגיע אלי מטופל בן 35,  כשהוא סובל מכאב ראש הולם וחזק מהעורף עד למצח במשך חודשיים, בתדירות גבוהה. הוא עובד כמוכר מכוניות, בעבודה עם עומס רב, כאבי הראש התחילו לאחר שנולד לו תינוק חדש אשר העצים את הלחץ הנפשי בחייו. המטופל מתאר את הכאב: "כאילו רצועת גומי לוחצת ועוטפת את הראש". לאחר בדיקה פיזית של התנועה והשרירים בצוואר, אבחנתי שלמרות שהכאב מתאפיין בקודקוד של הראש, כאב הראש נובע מאזור הצוואר. בבדיקת דופק ולשון, אבחנתי כי המטופל סובל מחוסר איזון בכבד שמקורו בלחץ הנפשי בו הוא נתון. טיפלתי בו בשיאצו ודיקור סיני לטיפול בכאבי הראש, בחרתי נקודות שמקלות ומורידות את הלחץ מהצוואר, כעבור שני טיפולים הכאב נעלם.

הצעות להקלה על כאב ראש הנובע ממתח:

סינוסיטיס (sinusitis)

הסינוסים הם חללים בגולגולת המרופדים ברירית ומקושרים לחללי האף. המעברים בין הסינוסים לאף הינם צרים ונפיחות בצקתית של הרירית הנגרמת מזיהומים נגיפים או חיידקים, יכולה למנוע ניקוז יעיל של הסינוסים הנגועים. החולים סובלים ממספר סימפטומים עיקריים:
1. נזלת בעלת ריח רע.
2. אף סתום.
3. כאב ראש פרונטאלי, כאב בפנים, מלאות וכבדות בראש.(מתחזק כשמטים את הראש כלפי מטה)
4. רגישות נקודתית באזור של הסינוסים.

טיפול טבעי לסינוסיטיס
טיפול בסינוסיטיס בדיקור סיני

המלצות להקלת כאבי סינוסים:

1. שטיפת מעברי האף במים ומלח באמצעות משפך "נטי". 2. עיסוי בשמן איקליפטוס ממרכז המצח או האף לכיוון האוזן או הרקה. 3. נקודות דיקור סיני  שאפשר לעסות או ללחוץ עליהם (ראה תמונות למטה). Li4- דיקור או לחיצה על נקודה זו גורם לשחרור של נוגדי כאב טבעיים כגון אנדורפינים וסרוטונין, משפיעה ומטפלת בבעיות בפנים, פותחת את נתיב האוויר באף ומטפלת בסינוסיטיס. Yin tang- נקודת דיקור אשר פותחת את מעברי האף. Li20- נקודת דיקור שמטפלת בכל בעיות האף כגון סינוסיטיס.
מטפל ברפואה סינית בפתח תקוה ובראש העין
דקל סאלם
ד.ק.ל- דרך קלה לחיים בריאים

כאב ראש מצררי (histamine headache)

כאב ראש חד צדדי שמלווה בעין דומעת ונחיר גדוש (בצד אחד של הראש) שחולף במהירות ויכול לחזור כמה פעמים ביום. ההתקפים נוטים להתקבץ בצרורות, כלומר, הם מתרחשים מדי יום ביומו במשך כמה שבועות, נעלמים לחלוטין ואז חוזרים לאחר כמה חודשים. הכאבים האלו נפוצים בעיקר אצל גברים צעירים, בזמן האביב והסתיו.
אחת הסיבות הנפוצות לכאב ראש מצררי היא שתיית אלכוהול.

ע"פ הרפואה הסינית, ישנן מספר סיבות להופעת כאבי ראש:

א. המידע התורשתי המועבר על ידי ההורים בשלושה אספקטים:
בריאותם הכללית של ההורים, בריאות ההורים בזמן ההתעברות, בריאות האם במהלך ההיריון.
כל אחד משלושת הגורמים האלה יכול להשפיע על מצבו הגופני של התינוק וכתוצאה מכך לגרום לכאבי ראש במשך חייו. כאב ראש שחוזר פעמים רבות המתחיל בילדות (בד"כ בין הגילאים 7-10) יכול להצביע על גורם מחלה תורשתי.

ברפואה הסינית תמצית החיים מכונה JING והיא שוכנת בכליות. ה- JING על פי הרפואה הסינית הינו החומר הגנטי שאיתו אנו נולדים, לכן אנחנו צריכים לשמר אותו, אם ה- JING חלש אצל ההורים, התוצאה תהיה חולשה של הילד.
באופן דומה, אם ההתעברות נעשית כשההורים מבוגרים, הדבר יכול להוביל לכאבי ראש הנובעים מחולשה של הכליות או הכבד המתחיל בגיל מוקדם. סימנים נוספים שאפשר לראות אצל ילדים מתבטאת בהרטבה לילית או במתן שתן לעיתים קרובות, חוסר חיות ולעיתים כאבי ראש עמומים.
גם אם באופן כללי בריאות ההורים טובה, במידה והיא חלשה בזמן ההתעברות ( אולי בשל עודף עבודה, עודף פעילות מינית, צריכה מוגזמת של אלכוהול, שימוש בתרופות, סמים מסוימים כגון מריחואנה או קוקאין), הדבר ישפיע על מצבו הבריאותי של התינוק ולכאבי ראש חוזרים במהלך חייו.

ב. מצבו הרגשי של האדם:
בראייה של הרפואה הסינית ישנו קשר ישיר בין הגוף לנפש, בעיות רגשיות שונות יכולות לגרום לכאבי ראש. כמו כן הרפואה הסינית משייכת בין רגשות לאיברים פנימיים. למשל:
פחד – מקושר לכליות.
כעס – מקושר לכבד.
דאגת יתר – מקושרת לטחול
במצבים רגשיים ממושכים של פחד, חרדה, כעס, תסכול, טינה ועוד- מתרחשת תקיעות בזרימת הדם והצ'י בגוף, העלולה לגרום לכאבים בצידי הראש, בקודקוד הראש או במצח.

ג. הרגלי אכילה ותזונה:
אנשים אשר דבקים במשטר דיאטה קפדני, מונעים מעצמם לעיתים חומרי הזנה חיוניים, שיגרמו לכאבי ראש מחוסר צ'י ודם כלליים. מצב בריאותי זה יגרום בד"כ לכאבים שיופיעו בחלק העליון של הראש או בעיניים. במקרים אלו הרפואה המערבית והסינית מצטלבות בהסכמה שחוסר בחומרי הזנה חיוניים כגון: B12, ברזל וויטמינים נוספים יכולים לגרום לכאבי ראש. לעומת זאת, אכילת יתר גורמת לתקיעות של מזון בקיבה, שעל פי הרפואה הסינית, מחלישה את הטחול. תופעה המתאפיינת בכאבי ראש חזקים וחדים במצח.
כמה דוגמאות נוספות:
• אכילה מוגזמת של מזונות חריפים כגון קארי, פלפל (שחור, לבן או אדום), בשר אדום ואלכוהול, גורמים לחום בקיבה מצב שיגרום לכאב ראש חד וחזק במצח ו/או לכאב ראש חד בצידי הראש הנובעים מחום בכבד.
• צריכה מוגזמת של מזונות עם לחות (מזון מטוגן, חלב, גבינה, חמאה, גלידה, בננה, בוטנים, סוכר לבן) מחלישים את הטחול ויכולים לגרום לכאבי ראש עמומים במצח ותחושת כבדות אופיינית בראש.
• צריכה גדולה של מלח תגרום לחולשה של הכליות ולכאבים בחלקו האחורי של הראש או בראש כולו. מזון מעובד ומשומר כמו בשר חזיר, נקניקיות, דגנים, מרקים משומרים, דגים מעושנים מכיל מלח רב!
ברפואה הסינית ישנו דגש על אופן האכילה המשפיע על האנרגיה של האיברים הפנימיים. אכילה מהירה תוך כדי שיחה על עבודה או אכילה של ארוחות גדולות בלילה לאורך זמן יכולה לגרום לכאבי ראש באזור המצח.
הנטורופתיה-(תזונה טבעית), מספקת מענה מקיף ויסודי, המתאים לכל אדם את הטיפול והתפריט המדויק לו.

ד. עבודה פיזית ומנטאלית מוגזמת:
הסיבה הנפוצה ביותר לכאבי ראש בחברה המערבית היא התחרותיות. אנשים רבים עובדים שעות רבות ומתישים עצמם מעודף עבודה פיזית ומנטאלית. ברפואה הסינית עודף עבודה מנטאלית ופיזית מחלישים את אנרגית הכליות וגורמים לכאבים שמתפשטים בראש כולו או בחלקו האחורי.

ה. עודף פעילות מינית:
יכול לגרום גם כן לכאבי ראש במיוחד אצל גברים. ברפואה הסינית תמצית החיים מכונה jing ונמצאת בכליות, זהו החומר הגנטי שאיתו אנו נולדים ועלינו לשמר אותו.
בנסיבות נורמאליות, פעילות מינית בה קיימת פליטת זרע גורמת לאיבוד זמני של jing המוחזר במהירות, ולכן הפעילות המינית לא מובילה למחלה. כאשר הפעילות המינית תכופה מאוד, אין זמן להחזרת אותה תמצית חיים (jing) והדבר מוביל לחולשה של הכליות, המתאפיינת בכאבים בחלקו האחורי של הראש או בכולו. אם מישהו חווה כאב ראש וסחרחורות לאחר פעילות מינית, זהו סימן ברור כי עליו להפחית פעילות זו.
לידות תכופות מחלישות את הרחם והכליות אצל נשים וגורמות להתכלות האנרגיה המולדת (jing ), ובמידה מסוימת הדבר מקביל לעודף פעילות מינית אצל גברים.

ו. גורמים חיצוניים:
ע"פ הרפואה הסינית ישנה חשיבות עליונה לחשיפה לרוח וקור המהווים גורם עיקרי לכאבי ראש וצוואר בעיקר בחלקו האחורי של הראש. שינויי טמפרטורה קיצוניים כתוצאה משימוש במזגנים ומאווררים יגרמו אף הם לכאבי ראש חזקים.

סיבות נוספות נפוצות לכאבי ראש:
• יציבה לקויה.
• חוסר או עודף שינה.
• חוסר בנוזלים.
• ריכוז ממושך.
• מתח בלסתות או כאבי שיניים.
• מאמץ יתר של העיניים.
• סביבה רועשת ובלתי מאווררת.
• צריכה מוגזמת של אלכוהול (חמרמורת).
• לחץ.
• מתח שרירים.
• הפסקה של התמכרות: כגון- קפאין, סמים, אלכוהול או ניקוטין.
• בעיות ראייה- צורך במשקפיים.
• קקאו (שוקולד) וקפה.

לפי התיאוריה של הרפואה הסינית, ישנן שתי קטגוריות לכאבי ראש:

קיימת חשיבות עליונה למיקומו של כאב הראש ועוצמתו. כל אזור מאפיין פגיעה באיבר או מרידיאן אחר.
דוגמאות:
מצח – מקושר לקיבה.
צידי הראש (רקות) – מקושרים לכבד.
חלק אחורי של הראש מקושר לכליות ולשלפוחית השתן.
קצה הראש – מקושר לכבד ולחוסר דם כללי.
עיניים – מקושרות לכבד.
כמרפא סיני אני שם דגש רב על טיפול בשורש הבעיה ולא רק בסימפטום של כאבי הראש. חיפוש ובדיקה של סימנים וסימפטומים נוספים, ובחינה מעמיקה של אורח חייו והרגליו התזונתיים של המטופל, יעזרו להגיע לאבחנה הטובה ביותר.
ע"י תשאול מקיף, בדיקת לשון ודופק –אני בוחר את דרך הטיפול המתאימה ביותר לסוג כאב הראש.

הרפואה המערבית משתמשת במשככי כאבים המסייעים באופן רגעי לכאבי הראש, אך אינם מונעים את ההתקף הבא ולעיתים אף יוצרים אפקט של כאב חוזר החזק מקודמו (גורם לעומס על הכבד ובעיות בקיבה). כמובן שאין להתעלם מיכולתה של הרפואה הקונבנציונאלית לטפל בהצלחה במקרים רבים, ובעיקר במקרים אקוטיים, מסכני חיים בהם דרושה התערבות כירורגית או התערבות מיידית כגון: כאבי ראש חמורים לאחר טראומה חיצונית, לחץ דם גבוה וחריג, דלקות בסינוסים ורבים אחרים. יחד עם זה, הרפואה הסינית, הדוגלת בטיפול הוליסטי, מסתכלת על המכלול של האדם. הרגלי חיים ותזונה ושמה דגש על רפואה מונעת ועל התנהלות נכונה בחיי היום יום. ע"י דיקור סיני, טיפולי מגע, צמחי מרפא ושינוי תזונתי, אנו יכולים לחיות חיים ללא כאבים.

שימוש נכון ושילוב בין הידע של הרפואה המערבית לרפואה הסינית יאפשר לנו לטפל באופן היעיל ביותר והמהיר ביותר במגוון הרחב של כאבי הראש השונים.

פורצולת צמחים מושלמת לכאבי ראש מכל הסוגים
טיפול בכוסות רוח בתל אביב טיפול בכוסות רוח בפתח תקווה
טיפול בכוסות רוח
טיפול בכאבים בכף הרגל
טיפול שיאצו לכאבי גב בתל אביב, טיפול שיאצו לבפתח תקווה
הסבר על טיפול השיאצו

WhatsApp chat
%d בלוגרים אהבו את זה: