טיפול בכאב בשורש כף היד- בדיקור סיני/ דקל סאלם

בעולם המודרני עם התפתחות הקדמה וההייטק אנשים רבים החליפו את העבודה הפיזית בעבודה משרדית, אשר כוללת ישיבה ממושכת מול מחשב המלווה בתנועות קבועות וחוזרות למשך שעות. ישיבה זו לאורך זמן יכולה לגרום לבעיות מפרקים, שרירים וגידים המתבטאים בכאבי גב, צוואר ובכאבים לאורך פרק כף היד תופעה שנקראת תסמונת התעלה הקרפאלית.
תסמונת זו, הנפוצה בכ- 0.5% מהאוכלוסייה, נפוצה יותר בקרב נשים (65-80%) בגילאי 40-60 מתבטאת בכמחצית מהמקרים בכאבים בשתי כפות הידיים.

טיפול בדיקור סיני לכאבים בכף היד
טיפול לכאב בשורש כף היד

מהם הסימפטומים בתסמונת התעלה הקרפאלית?

המטופלים מתארים לעיתים קרובות תחושה לא נעימה של עקצוץ לאורך הצד הפנימי של כף היד ובאזורים שעצב התווך מעצבב אותם- האגודל, האצבע השנייה, האצבע האמצעית, וחצי אצבע רביעית.  לאורך זמן העקצוץ מתגבר ולרוב הופך להיות קבוע, תחושה זו מוגברת בלילה במהלך השינה ומטופלים רבים מדווחים כי הכאב החד מעיר אותם משנתם.

סימפטומים נפוצים נוספים:

  •  חוסר יכולת להחזיק או להרים חפצים.
  • קושי  בתנועת סיבוב כף היד (לסגירת בקבוק שתייה).
  • חוסר תחושה.
  • תחושת שריפה בכף היד הפנימית.
  • כאב בפרק כף היד שלעיתים מתפשט  לאורך הזרוע והכתף.
  • לאורך זמן נפגעת גם היכולת של כיפוף האגודל.

אחד התיאורים הנפוצים של מטופלים  הוא: "התעוררתי באמצע הלילה עם תחושה של נימולים בידיים והייתי צריכה לנער את הידיים על מנת שהנימול יפסיק".

למה זה קורה לנו?

בשורש כף היד ישנה תעלה צרה וקשיחה ברוחב של 2.5 ס"מ אשר תחומה על  ידי רצועה קשה הנקראת Transverse carpal ligament  המונעת מהתעלה להתרחב.דרך התעלה עוברים כלי דם, גידים (שתפקידם כיפוף של אצבעות כף היד) ועצב התווך, האחראי על עצבוב חלקה הפנימי של כף היד. כתוצאה ממאורע אקוטי (כמו חבלה, מכה יבשה) או ביצוע תנועות חוזרות ונשנות לאורך זמן רב מתפתחת  דלקת בגידי התעלה. הדלקת גורמת להתנפחות הגידים הלוחצים על עצב התווך ומביאים לתחושת הנימול/ עקצוץ או החוסר התחושה המוכרים בתסמונת זו. תסמונת התעלה הקרפאלית נפוצה מאוד אצל עובדים רבים כגון: עובדי אלקטרוניקה, מוזיקאים, אנשי מחשבים, תופרים ורופאי שיניים.

תסמונת התעלה הקרפאלית יכולה להופיע בתדירות גבוהה גם במטופלים הסובלים מבצקות הנגרמות עקב פעילות לא סדירה של בלוטת התריס וכן בנשים בהריון. מטופלים נוספים הסובלים מתסמונת זו הם חולי סוכרת בהם נפוצה פגיעה עצבית, פגיעה שעלולה  להתרחש בכל חלק מחלקי המערכת העצבית.

אבחון וטיפול מערבי בתסמונת התעלה הקרפאלית

הבדיקה המרכזית לאבחון תסמונת התעלה הקרפאלית היא בדיקת ההולכה העצבית, (EMG) בדיקה אלקטרו מגנטית בה בודקים את מוליכות העצב, בפרק כף היד. ככל שמוליכות העצב נמוכה יותר הפגיעה בעצב גדולה יותר. בבדיקה זו יכולים לאבחן כ-90 אחוזים מחולי תסמונת התעלה הקרפאלית.
הטיפול המערבי מתחלק לשניים, החלק הראשון הוא כולל מנוחה וחבישה של היד על מנת למנוע תנועה שיכולה להחמיר את הכאב, מתן סוגים שונים של תרופות אנטי דלקתיות והזרקה של סטרואידים לפרק כף היד.
החלק השני, במקרה שאין הטבה, הוא ניתוח לפתיחת הגג של התעלה הקרפאלית במטרה להוריד את הלחץ בתוך התעלה ובכך להוריד את הלחץ מעצב התווך.

דיקור סיני והתעלה הקרפאלית

ברפואה הסינית, חוסר התחושה והעקצוץ שמורגשים בכפות הידיים נובעים מהזנה לקויה של הגידים וכלי הדם, מחוסר של צ'י ובמיוחד ממחסור בדם. מחסור זה נובע מחולשה מולדת, עבודה מאומצת ומונוטונית, אשר מחלישה את הגוף, הריון ומחלות ממושכות.
הכאב בכף היד נובע מתקיעות של דם, זו נוצרת מטראומה בפרק כף היד, כמו חבלה, הישענות על פרק כף היד לאורך זמן רב או מחולשת דם, זו מונעת הזנה מלאה של כלי הדם.  קור, רוח ולחות, מנצלים את החולשה שנוצרה על מנת לחדור לתוך המרידיאנים וכלי הדם ולגרום למגבלה בתנועה של מפרק כף היד ולהתדרדרות כל הסימפטומים.

מקרה מהקליניקה:

מלי מטופלת בת 25 מתאמנת בקפוארה, חודש לפני תחרות גדולה בברזיל, התחילה לסבול מכאבים חזקים לאורך כף היד הפנימית ולאורך הזרוע.

שבוע לפני התחרות היא הגיעה אלי בהמלצת אורטופד עם תחבושת שמכסה את הזרוע וכף היד עם כאבים מאוד חזקים בשורש כף היד. בשבוע שלפני הטיסה עשינו שני טיפולים באמצעות דיקור סיני, בסוף הטיפול, הנחתי על הזרוע שלה מגנטים בנקודות דיקור וביקשתי ממנה להמשיך ללחוץ עליהם בבית.

לאחר הטיפול השני הכאב נעלם לחלוטין והיא הורידה את התחבושת, המלצתי לה עדיין  לא להשתתף בתחרות על מנת לתת ליד לנוח, חבל שלא ראיתי אותה קודם…, לאחר 3 שבועות היא חזרה מהתחרות ועשינו טיפול נוסף, מאז היא ללא תחבושת וללא כאבים, היא חזרה להתאמן בקפוארה.

הטיפול בדיקור סיני לתסמונת התעלה הקרפאלית

הטיפול בדיקור הסיני מתבצע בשלושה שלבים:

  1. שלב האבחנה: ברפואה הסינית מסתכלים על המכלול של המטופל, ומטפלים בשורש הבעיה ולא רק בתסמונת המתבטאת בכאב, לכן כאשר מטופל מגיע, המטפל עושה אבחנה מלאה על ידי תשאול מלא, לקיחת דופק, בדיקה פיזית של הצוואר ואבחנת גוף על מנת להגיע לדיוק בטיפול. אחת הבדיקות הנוספות המעידות על תסמונת התעלה הקרפאלית היא כיפוף היד במשך 30 שניות. כיפוף זה גורם להיצרות של התעלה ולזרמים או חולשה בכף היד במטופלים בהם ישנה היצרות שכזאת.
  2.  טיפול: לאחר האבחנה הנכונה מטפלים בדיקור בנקודות רחוקות ממקום הכאב על מנת לטפל בשורש הבעיה, כלומר בגורם המחלה, הצעד הבא הוא לטפל בצוואר ולאורך כף היד על ידי דיקור ומגע כדי להוריד את הלחץ להגביר את זרימת הדם אל עבר העצב המרדיאני על מנת לשקם אותו, להוריד את הבצקת והנפיחות ולהעלים את הכאב.
  3. תרגילים והרגלי חיים: נתחיל לימוד של תרגילי חיזוק וגמישות, שינוי הרגלים המונעים חזרה של תסמונת התעלה הקרפאלית, לימוד ארגונומיה ומתן צמחי מרפא אשר מחזקים או מרגיעים לפי צורך את הכאב ומונעים את חזרתו 

לסיכום: 

הרפואה המערבית משתמשת בזריקות סטרואידים לאזור הכאב, תרופות נגד כאבים ונוגדי דלקת המסייעים באופן זמני בכאבים אלו. אך טיפולים אלו אינם מטפלים בסיבה לכאב ובעומק הבעיה. הרפואה הסינית, דוגלת בטיפול שלם ומסתכלת על האדם כמכלול- מהם הרגלי חייו וכיצד הוא אוכל, ושמה דגש על רפואה מונעת ועל התנהלות נכונה בחיי היום יום. בעזרת טיפולים שונים כגון דיקור, טיפולי מגע, צמחי מרפא ושינוי תזונתי, אנו יכולים לחיות חיים ללא כאבים.

טיפול לכאב ראש
טיפול בכאבי ראש בדיקור סיני
טיפול בשיתוק פנים
סיפור הצלחה: טיפול בפציאליס בדיקור יפני
דיקור סיני לכאבי דורבן

WhatsApp chat
%d בלוגרים אהבו את זה: