טיפול במחלת הפרקינסון ברפואה משלימה

"הדרך" לשפר את איכות החיים ומצב הגוף והנפש מאוזנים אצל חולי הפרקינסון היא באמצעות טיפולים ברפואה משלימה. טיפולים אלו הם אחד מאבני היסוד בטיפול בחולי פרקינסון.

מטפל בפרינסון
טיפול במחלת הפרקינסון בדיקור יפני
 לא נמצאה עדיין תרופת הקסם לטפל במחלת הפרקינסון, אבל שיטות הטיפול של הרפואה המשלימה: רפואה יפנית, דיקור סינישיאצו, כוסות רוח והתעמלות מסייעות לצמצם מאוד את התסמינים ותופעות הלוואי של חולי הפרקינסון, כמו כן הם עוזרים:
 1. לשמור על גמישות ומגדילים את טווח התנועה של השרירים והמפרקים.
 2. עוזרים לטפל בתופעות הלוואי של התרופות.
 3. מאטים ומקלים על תסמיני המחלה כגון : רעד ונוקשות שרירים.
 4. משפרים את המורל אצל החולים במחלת הפרקינסון.
מחלת פרקינסון תוארה כבר ב 1817 ע"י ג'ימס פרקינסון שהיה רופא בריטי מפורסם. המחלה תוארה כהפרעה מוחית שפוגעת במערכת העצבים. המחלה היא תוצאה של ניוון בתאי מוח ומחסור בדופמין. הדופמין הוא מוליך עצבי, כלומר יש לו תפקיד בהעברת האותות של המוח במערכת העצבים מה שחיוני בין היתר לשליטה בשרירים. במצב של פרקינסון, תאי המוח האחראיים על שחרור הדופמין נפגעים או הקולטנים שלו נפגעים. כך או כך, התוצאה היא פגיעה ביכולת השליטה על השרירים והתנועה. הגורם למחלה אינו ידוע ולפי שעה עדיין לא זוהה גורם סביבתי למחלה, אבל נמצאו עדויות מסוימות לכך שגורמים סביבתיים אכן ממלאים תפקיד כלשהו בהיווצרות המחלה. מספר עובדות על מחלת הפרקינסון-
 • פרקינסון נקראת בעברית רטטת
 • המחלה שכיחה בעיקר אצל אנשים מעל גיל 60, אבל יכולה להיות גם אצל צעירים.
 • הסיכוי של גברים לחלות הוא פי 1.5 מנשים.
 • היא נמוכה יותר אצל מעשנים, תופעה שעדיין אין לה הסבר.
 • שכיחותה היא אחד לאלף איש, בכל העולם ובקרב אנשים מעל גיל 60 השכיחות עומדת על 1 ל- 200 איש.
התסמינים של מחלקת הפרקינסון מתחלקים לארבע קבוצות: רעד, אטיות של תנועות רצוניות, נוקשות שרירים ושינויים ביציבה. היא משפיעה על אנשים שונים בצורות שונות. חלק מהחולים סובלים מתסמינים מעטים בלבד, אצל כמה מהחולים, הרעד הוא התסמין הבולט ביותר, בעוד האחרים סובלים בעיקר מכבדות תנועה ומנוקשות באחד הידיים. לעתים קרובות, התסמינים מופיעים לראשונה בצורות אסימטריות ומשפיעים על צד אחד של הגוף. אטיות התנועה עלולה להגביל את כושר הדיבור ואת תנועות הפנים, לכן קורה שחולי פרקינסון נראים חסרי הבעה. בשלבים המוקדמים של מחלת הפרקינסון התסמינים לא כל כך ברורים, אין כל ודאות באבחנה והרופאים ממתינים לראות איך תתקדם המחלה. מכיוון שמחלת פרקינסון היא מחלה המתפתחת לאורך זמן,  התסמינים מחמירים עם הזמן. בשלביה המתקדמים המחלה יכולה לגרום לנכות קשה ולחולשה חמורה. הטיפול ברפואה המערבית הוא תרופות אנטי- פרקינסוניות המסייעות לתקן את האיזון בין דופאמין לאצטי לכולין, בין אם על ידי העלאת רמת הדופאמין, ובן אם על ידי נטרול חלק מהאציטכולין כלומר, תרופות שהן למעשה תחליף לדופמין, כלומר חומרים אשר משמשים כמוליכים עצביים אלטרנטיביים. התרופות אינן יכולות לרפא את המחלה, אך הן כן יכולות להקל באופן משמעותי את הסימפטומים ולהשיב כמה מהתפקודים למצב סביר.

 רפואה משלימה מקלה על התסמינים של מחלת הפרקינסון!!!!

רוב המטופלים אשר חולים במחלת פרקינסון באים אלי למרכז הטיפולים ד.ק.ל  מכיוון שהם מחפשים עזרה בשליטה על הסימפטומים המתקדמים של הרעד ונוקשות השרירים, בעיות נוספות שמפריעות למטופלים הן : בלבול מנטלי, בעיות שינה, שכחנות ודיכאון.

מטופלים אחרים מחפשים עזרה מההשפעה של התרופות כמו (lavodopa (dopamine אשר גורם לדיכאון ובעיות נוספות.

ברפואה המשלימה קיימים כלים מעולים על מנת לעזור לחולי הפרקינסון, כגון: דיקור יפני, שיאצו, כוסות רוח, פורמולות צמחי מרפא ותזונה מתאימה. כאשר מטופל מגיע למרכז טיפולים אני עושה אבחנה מלאה באמצעות: שאלון רפואי, בדיקת הדופק והלשון, בדיקה פיזית של הצוואר, אבחנת גוף ויציבה על מנת להגיע לדיוק בטיפול ובחירת סוג הטיפול המתאים ביותר.

שיאצו- מקל על תסמיני הפרקינסון

אחד הכלים הטיפוליים הנפוצים בטיפול בפרקינסון הוא טיפול השיאצו, טיפול השיאצו משלב מגוון רחב של טכניקות, בשיאצו לוחצים באמצעות כף היד, האגודלים והמרפקים לאורך נקודות שונות בגוף, משתמשים במניפולציות ומתיחות דבר אשר יוצרים גירויים שונים בגוף, עוזרים לגמישות השרירים והמפרקים ומונעים את הידרדרות המחלה.

טיפול שיאצו לכאבי גב בתל אביב, טיפול שיאצו לבפתח תקווה
שיאצו- טיפול בפרקינסון

דיקור יפני- מונע את הידרדרות מחלת הפרקינסון

כלי טיפולי נפוץ נוסף הוא דיקור יפני, אני מבצע בדיקה של אזורים שונים בגוף, בבטן צוואר וגב מאתר אזורי רפלקס, אזורים בהם יש כאב, מתח ונוקשות ובאמצעות שילוב של הדיקור יפני, חימום וטכניקות נוספות אני מקל על אותם אזורים כואבים, תפוסים ונוקשים.

בנוסף ברפואה היפנית ישנם נקודות דיקור אשר משחררות הורמונים שונים שעוזרים להרגעה, מטפלים בבעיות שינה, בלבול מנטלי ודיכאון. הנקודות דיקור בדיקור היפני נבחרות ומותאמות לפי הסיבה שבה המטופל הגיע אתה.

טיפול בדיקור יפני בפתח תקווה טיפול בדיקור יפני בתל אביב
דיקור יפני- מונע את הדרדרות מחלת הפרקינסון

לסיכום: מהניסיון שלי טיפולים בכלים השונים של הרפואה סינית, דיקור יפני ושילוב של לימוד המטופל תרגילי התעמלות מקלים מאוד על התסמינים של המחלה ועל תופעות הלוואי של התרופות  ובעיקר משפרות את הרגשתו של המטופל הן פיזית והן נפשית.

טיפולים מומלצים אחרים לטיפול במחלת פרקינסון

טיפול בכוסות רוח בתל אביב טיפול בכוסות רוח בפתח תקווה
כוסות רוח
דיקור סיני
טיפול גוואשה

  חשוב להבין שלא ניתן לעצור את הניוון של תאי המוח אבל אפשר לצמצם את התסמינים למינימום במשך שנים.