סיבות נפוצות לכאבי גב ברפואה המערבית

כאב גב הנובע משרירי הגב- 

שרירי הגב מהווים חלק ממערכת הכוללת את החוליות, המפרקים הבין חולייתיים והרצועות בגב. בעיה בתפקוד של אחד מהמרכיבים, גורם לכאבי גב.

טיפול טבעי לכאבי גב
סיבות נפוצות לכאבי גב

ישנם כמה סיבות הקשורות לכאב בשרירי גב תחתון:

דוגמה לטיפול בכאב הנובע משרירי גב תפוסים:

אלון  טיס בחייל האוויר סבל מכאבי גב חזקים עקב טיסות רבות במבצע צוק איתן שמנעו ממנו לטוס, לאחר שבצעתי אבחנה מסתבר שהשרירים שלו בגב מאוד מתוחים ונוקשים וגרמו לו לכאב עז, הטיפול בו היה לשחרר את השרירים המתוחים בגב על ידי דיקור בנקודות דיקור ששולטות על אזור הגב התחתון, שימוש בכוסות רוח וחימום של הגב התחתון ולאורך החלק האחורי של הגב לאחר 3 טיפולים אלון חזר לבצע טיסות.

פריצת דיסק –

 תפקידם של הדיסקים הנמצאים בין החוליות הוא לבלום זעזועים ולמנוע חיכוך בין העצמות. הדיסק הבין חולייתי בנוי מטבעת סיבית ומג'ל הנמצא בתוך הטבעת. קרע בטבעת הסיבית נגרם כתוצאה מהחלשות הדיסק כתוצאה מתהליך הזדקנות הדיסק או מהפעלת לחץ רב על הדיסק עקב תנועה לא נכונה או הרמת משאות כבדים. כתוצאה מהקרע בטבעת, הגל הכלוא בטבעת פורץ החוצה, לרוב לכיוון האחורי או הצדי ולוחץ על העצב הספניאלי שעובר באזור לרוב תיווצר דלקת מקומית באזור שבו פרץ הדיסק.בלט דיסק – קריעה חלקית של הסיבים הטבעתיים של הדיסק, הדיסק מתעוות כתוצאה משפיכת תוכנו. מתבטא בלחץ על העצב ופגיעה עצבית. הערכת גודל הפגיעה היא על פי חומרת הקרנת הכאב ועל פי אורך תחושת הכאב לאורך העצב- עד לאן מגיע הכאב.

סכיאטיקה (אישיאס)-

או כמו שאני קורא לזה פגיעה בכבל התקשורת שמקשר בין הגב לרגל. בעקבות דלקת או פריצת דיסק יש לחץ על העצב המעצבב את הרגל באופן תקין כלומר פגיעה בכבל תקשורת שמקשר מהגב לאורך הישבן והרגל,  הלחץ על העצב גורם לכאבים בגב התחתון ולהקרנה, נימול לרגל ולישבן.

מיקום פריצת הדיסק קובע את מיקום הכאב ברגל. הכאב מלווה בדרך כלל בצליעה ובהטיית הגוף לצד הנגדי לצד פריצת הדיסק, כדי להקל מהלחץ על העצב. לעיתים מופיעה חולשת שרירים ברגל הכואבת ותחושת נימול ברגל. הכאב בפריצת דיסק משתנה מכאב קל יחסית לכאב קשה מאוד המרתק את המטופל למיטה.

האבחנה של פריצת דיסק נעשית על ידי בדיקה פיזיקלית של המטופל ובעזרת אמצעי הדמיה כמו CT או MRI.

הקטנת עובי הדיסק מקרב את החוליות זו לזו ועלולה לגרום להצרות החורים הצדדים שבין החוליות וללחץ על העצבים הספנאלים שיוצאים מחורים אלו.

אוסטאוארטריטיס של עמה"ש –

fאב הנובע מהתנוונות הדיסק והמפרקים הבין חולייתיים- הדיסק הבין חולייתי עובר במשך השנים תהליך של הזדקנות. בתהליך זה תכולת הנוזלים שבדיסק יורדת והדיסק מתנוון ומאבד מעוביו.

ניוון הדיסק גורם: הניוון פוגע בכושרו של הדיסק לבלום זעזועים ובעקבות זאת עמוד השדרה מאבד מיציבתו והמפרקים הסינוביאלים שבין החוליות הופכים להיות לבלתי יציבים. חוסר היציבות גורם להתפתחות של דלקת במפרקים ולהתפתחות בליטות עצם מסביב למפרקים הנקראות אוסטאופטים . בליטות אלו יכולים ללחוץ על העצבים ולגרום לכאב.

כאב הנובע מבעיה באיברים הפנימיים-

דלקת של השחלות, גידול בכליה או אבן בכליה, סרטן (עקב שליחת גרורות או גידול בחוליה), זיהום חיידקי בגופי החוליות ומצבים נוספים יכולים לגרום לכאבים בגב התחתון.

אוסטיאופורוזיס-

הידלדלות העצם (בריחת סידן) שברים שנוצרים בגוף החוליות עקב ירידה בצפיפות העצם והחלשות גופי החוליה, המשקל הלוחץ על גופי החוליות עלול לגרום לקריסת גוף החוליה. אם הקריסה מתרחשת בבת אחת עקב הרמת משא ועוד. מופיע כאב גב קשה מיד לאחר האירוע.

זיהום חיידקי בגופי החוליות-

תהליך שבו חיידקים פולשים לגוף החוליה ויוצרים באזור דלקת עם מוגלה. במצב זה מופיע כאב גב קשה המלווה בחום ובחולשה.

המלצות להקלה על כאבי גב
טיפול בכאב ברפואה הסינית
טיפול בדיקור יפני לכאבים חזקים בגב התחתון
הסבר על הטיפול ברפואה הסינית על כאבי גב

WhatsApp chat
%d בלוגרים אהבו את זה: