טיפול בפציאליס בדיקור יפני/ דקל סאלם

טיפול בפציאליס ברפואה סינית ודיקור יפני

או


איך התעוררתי בבוקר והשתנו לי החיים!

טיפול בדיקור סיני בפציאליס
טיפול טבעי בפציאליס (שחתוק פנים)

הצורך בכתיבת מאמר זה התעורר אצלי לאחר הכרותי עם  מעיין, גננת במקצועה. מעיין קמה בבוקר יום רגיל כשאר הימים, אבל הפעם חסרת תחושה בחלקו השמאלי של פניה. לאחר שהבינה שהיא לא מצליחה לצחצח שיניים, לשתות כוס מים בלי לשפוך אותם או פשוט לחייך בצורה סימטרית, היא  נסעה למיון. האבחנה במיון היתה שמעיין סובלת משיתוק פנים על רקע התפרצות קשה של וירוס ההרפס והיא הועברה להמשך טיפול בקופת חולים.
מעיין הגיעה אלי לאחר שניסתה את כל מה שקופת החולים הציעה לה. היא הייתה תחת השגחת רופא משפחה ונוירולוג, עברה בדיקות רבות הכוללות צילומים שונים וטיפול פזיותרפי. לבסוף כשמצבה סרב להראות סימני שיפור, נאמר לה על ידי הנוירולוג כי הוא משער שתהליך ההחלמה יארך זמן ארוך מאוד עם סיכויי החלמה מלאים קטנים.
טיפלתי במעיין שמונה טיפולים במשך כשלושה שבועות על ידי דיקור סיני לטיפול בפציאליס.
לשמחתי הרבה, מעיין כיום מתפקדת באופן מלא, ובעיקר מחייכת בפה מלא לילדי הגן.

 

המאמר הבא נכתב על מנת לעשות מעט סדר לגבי המושג – שיתוק פנים, ולגבי שיטות הטיפול השונות בבעיה זו, הן מהצד הרפואה המערבית ובעיקר מהצד של הרפואה הסינית –  לה פתרונות מוצלחים עם אחוזי הצלחה גבוהים.

אז מה זה פציאליס?

Bell's palsy – שיתוק על שם בל – הרופא שאיבחן ותאר את המחלה לראשונה (מכונה גם שיתוק פנים או פציאליס) .

מדובר בפגיעה בעצב השביעי האחראי על התנועה של שרירי הפנים. הפגיעה בעצב גורמת לשיתוק או חולשה של שרירים באחד מצידי הפנים ויכולה להופיע בכל גיל, כאשר היא נפוצה יותר אצל אנשים בין הגיליים 15 לגיל 45, המחלה פוגעת במידה שווה בשני המינים, בכל הגזעים ושכיחה יותר בחורף.
העצב השביעי יוצא מהגולגולת ופגיעה בו גורמת לשיתוק בכל ענפיו המרכזים: אזור השפתיים, האף והעין.  תסמונת Bell's palsy- תאובחן ככזאת רק אם כל האברים הללו יפגעו במקביל, פגיעה של רק אחד או חלק מהאברים לא תאובחן כתסמונת זו.

טיפול בשיתוק פנים
טיפול בפציאליס בדיקור יפני

ישנם  שניים עשר עצבי גולגולת שיוצאים ממערכת העצבים המרכזית דרך החלקים היותר נמוכים של המח. הם מעצבבים את הראש, הפנים, הצוואר הכתפיים וכמה איברים אחרים.
העצב השביעי (CN-VII, 7th Cranial Nerve)  נקרא עצב הפנים מכיוון שהוא שולט על שרירי הפנים, מהעצב יוצאים סיבים תנועתיים אשר מווסתים את תנועת שרירי הפנים, את ההפרשה של הרוק והדמעות וסיבים תחושתיים אשר מעבירים מידע על הטעם מהלשון.
עצב הפנים עובר דרך מסדרון צר של עצמות ((the fallopian canal בדרכו לפנים. בדרך כלל בעקבות זיהום של וירוס בעצב מתפתחות דלקת ונפיחות. מכיוון שהתעלה דקה העצב נדחס במסדרון הצר והלחץ  שנוצר פוגע במעטפת החיצונית של העצב ומונע את התקשורת בין העצב לבין שריר הפנים.

סימנים וסימפטומים של תסמונת הפציאליס בדרך כלל מופיעים בצד אחד וכוללים:

  • שיתוק, חולשה  או חוסר תחושה של צד אחד מהפנים שמקשים על החיוך או על הסגירה של העין.
  • פנים נפולות וקושי בשרירי ההבעה.
  • כאב בצד האחורי או הקדמי של האוזן בצד המשותק.
  • צליל חזק שנשמע בעוצמה חזקה יותר מהצד השני.
  • איבוד תחושת הטעם מהלשון.
  • שינוי בכמות הדמעות, הרוק והריר שהגוף מפריש.
  • יובש בעיניים ובפה.
  • חוסר יכולת לשרוק.

משערים שהסיבות לתופעות אלו קשורות בכמה סוגים של הרפס מסוג הרפס זוסטר או וירוסים מסוגים אחרים  הפוגעים בעצב הפנים ומפריעים ביכולת התפקוד שלו. סיבות נוספות לתופעות יכולות להיות – תאונה, ניתוח או חבלה בעצב.
חשוב לדעת ששיתוק חלקי בפנים גם עלול להצביע על שבץ מוחי!
לכן על מנת לשלול שבץ מוחי, הרופא יבקש מהמטופל לעבור את הבדיקות הבאות:
סריקת ct  של הראש – בדיקת הדמיה המבוססת על צילומי רנטגן ומייצרת תמונות מפורטות ומדויקות של הראש מזוויות שונות.
MRI – סריקה לא פולשנית של האיברים הפנימיים באמצעות תהודה מגנטית. התוצאה שמתקבלת מהבדיקה היא תמונות ברורות (ואפילו תלת־ממדיות) של האיברים הנבדקים ושל כלי הדם.
לפעמים יש צורך בבדיקה של העצבים והשרירים אשר מעצבבים את שרירי הפנים ואז יתבקשו הבדיקות הבאות:
Emg –  בדיקה של הפעילות החשמלית הנוצרת על ידי סיבי השריר.
Nct – בדיקה שמיועדת למגוון בעיות קליניות כתוצאה ממחלות עצב. בבדיקה מודדים את תפקוד המערכת העצבית.

הטיפול הראשוני לפציאליס מבחינת רפואה מערבית:

במקרה שאי אפשר לסגור את העין עד סופה, רופא המשפחה ימליץ על טיפות עיניים או על משחה על מנת לשמור על העין לחה. בזמן השינה צריך לשים רטייה מכיוון שיובש לאורך זמן בעין יכול לגרום לזיהום.
לפעמים יעשו שימוש באמצעים הבאים על מנת לנסות לטפל בשיתוק:
תרופה לטיפול בווירוס שהרופא זיהה אשר יכול לגרום ל- Bell's palsy.
סטרואידים להפחתת הנפיחות מסביב לעצב הפנים.
*אצל 80% מהמטופלים השיתוק יעבור מעצמו לאחר מספר חודשים גם ללא טיפול.

הטיפול בפציאליס ברפואה הסינית

ברפואה הסינית מבחינים בעין שני סוגים עיקריים של שיתוקי פנים.
1.  שיתוק פנים ללא שבץ – bells palsy, כאמור פגיעה בעצב הפנים על רקע זיהומי. הגבה, העין והפה יהיו חסרי תחושה. הגורמים לשיתוק הפנים מבחינת הרפואה הסינית הינם חשיפה לרוח לחות או קור. הרפואה הסינית העתיקה הצליחה לזהות כי ישנם גורמים בלתי נראים של חולי הפולשים לגוף האדם מן החוץ, מכיוון שלא היו כלים מדעיים כמו של היום הם לא יכלו לדעת שמדובר בוירוסים וחיידקים, לכן הן תארו לעצמם את הגורמים הללו כפולשים חיצוניים הנקראים רוח, לחות וקור. פגיעה של גורמים אלו יוצרת חוסר איזון וחסימה בסירקולציה של דם וצ'י (אנרגיה) בתעלות המרדיאנים (מעיין תעלות אנרגיה בגוף)  אשר במקרה זה גורמות לפגיעה בעצב השביעי ולפציאליס.
הפלישה של גורמי אקלים חיצוניים אלו הוא בשל חולשה חיסונית קודמת וזמנית אשר מתוארת ברפואה הסינית  כחוסר צי ודם. חולשה זו מאפשרת לגורמי האקלים החיצוניים
לחדור. זאת אומרת שילוב של חולשה של צ'י הגוף וחוזק יחסי של גורמים פתוגנים אקלימיים יכול לגורם לחסימה ולפגיעה בעצב הפנים.
דוגמה נפוצה למצב כזה שכיח היא מתאמנים בחדר כושר אשר עושים פעילות אירובית ומזיעים מאוד עם לבוש מועט, מעשה הפותח את הפתחים (הנקבוביות בעור)  מול המזגן המקרר, וזה מאפשר לכניסה של רוח, קור ולחות לחדור לגוף ולגרום למחלה. דוגמה נוספת היא שינוי פתאומי במזג האוויר וחוסר יכולתו של הגוף לקבל את השינוי.

טיפול ברפואה סינית בפציאליס (שיתוק פנים)

2. שיתוק פנים הנובע מאירוע מוחי: שיתוק פנים שמתרחש עקב פגיעה במערכת העצבים המרכזית. בדרך כלל העצב שמעל העין לא נפגע והתנועה של הגבה תקינה.
שיתוק זה מקושר לרוח פנימית מבחינת הרפואה הסינית, כלומר פגיעה באברים הפנימיים בגוף. מצב זה קשה ומורכב יותר לטיפול.

למרות שהגורם לשני המקרים הוא שונה, הטיפול ברפואה הסינית יכול להיות דומה בשניהם.

כמרפא ברפואה סינית ודיקור יפני אני שם דגש רב ובבחירת הדרך המתאימה ביותר לטיפול בבעיה ומציאת הפתרון מן השורש.
לדוגמא, אם מערכת החיסון חלשה יהיו סימנים מאוד בולטים בבטן, בצוואר ובגב העליון ומכאן שחלקו הראשון של הטיפול יהיה לחזק את מערכת החיסון.

סיפור מקרה לדוגמא טיפול בפציאליס בדיקור סיני-

ערן בן 28 הרגיש לחץ באזור שמתחת לאוזן ימין במשך כמה ימים, לאחר ימים אלו הוא התעורר בבוקר כאשר צד ימין של פניו משותק, הוא פנה לנוירולוג שהפנה אותו לטיפולי דיקור בקופת חולים, לאחר שערן טופל ב- 12 טיפולי דיקור בקופת חולים ללא תוצאות הוא הגיע אלי לטיפול.
בטיפול התמקדתי בחיזוק מערכת החיסון והורדת הלחץ בצוואר מהאזור שמתחת לאוזן במקום שבו העצב עובר. לאחר 12 טיפולים במשך פעמיים בשבוע התחושה חזרה לפניו, הוא הצליח לסגור את העין ולחייך בצורה סימטרית. כיום ערן דואג לחזור פעם בחודש לטיפולי חיזוק ולשמר את מצבו הבריאותי.

השלב הראשוני בטיפול בפציאליס בדיקור סיני:

השלב הראשון בטיפול הוא לטפל בשורש הבעיה, כלומר אם הסיבה שגרמה לחוסר תחושה בפנים היא לחץ ומתח שהמטופל נמצא בו (מניסיוני האישי זוהי סיבה נפוצה מאוד), יתרכז הטיפול בהורדת הלחץ על ידי שיטות שונות  וטיפול  באיזון הכבד. בראייתה של הרפואה הסינית ישנו קשר ישיר בין הגוף לנפש, בעיות רגשיות שונות יכולות לגרום לחוסר איזון במטופל. כמו כן הרפואה הסינית משייכת בין רגשות לאיברים פנימיים. למשל: פחד – מקושר לכליות, כעס, לחץ, תסכול וטינה – מקושרים לכבד, חרדה – מקושרת ללב.
במצבים רגשיים ממושכים של לחץ, כעס, תסכול, טינה ועוד- מתרחשת תקיעות בזרימת הדם והצ'י בגוף (מי שאחראי על הזרימה התקינה של חומרים אלו הינו הכבד), כל זאת ועלול  לדוגמא לגרום לפגיעה בצוואר ולפציאליס.

בנוסף לאבחון ומציאת שורש הבעיה תתבצע בדיקה של הפנים – אני מבקש מהמטופל לסגור את העין, לנפח את הלחי, לחייך ולשרוק על מנת להעריך את חומרת הפגיעה בפנים. לרוב בפיציאליס נוכל לראות כי העין בצד הפגוע לא תיסגר לחלוטין, הפה יסטה הצידה, והשפתיים לא יעלו למעלה בזמן החיוך. ככול שאבחון זה יהיה מדויק יותר, המדד להשתפר במהלך הטיפול יהיה מדויק יותר.

חלק חשוב נוסף בטיפול הראשוני הוא להקל על הלחץ, העומס והכאב שנוצרו בצוואר ובאזור שמתחת לאפרכסת האוזן,  לכן לאחר שעשיתי אבחנה מלאה של הצוואר, אני בוחר בנקודות דיקור רחוקות ששולטות על הצוואר, תפקידם של נקודות אלו הוא להקל על הכאב והרגשת הנוקשות בצוואר, בפנים.

השלב השני בטיפול בפציאליס בדיקור סיני:

בשלב השני בטיפול אני מבצע חימום של הפנים ודיקור מקומי, בצד המשותק. הדיקור מסייע  לזרימת דם טובה יותר לאזור הפגוע.
במקרים מיוחדים אני משתמש במכשיר אלקטרו אקפנקטורה, מדובר במכשיר אשר מתחבר למחטים ויוצר גירוי חשמלי בנקודת הדיקור ולכן מגביר את אפקט הדיקור, גורם לשחרור מקסימלי של חומרים חיוניים לתהליך הריפוי, מחזק את השרירים שנחלשו ומקצר את משך ההחלמה.

השלב השלישי בטיפול בפציאליס בדיקור סיני:

הדרכה איך לעסות את הפנים עם קרם, מתן כלים ותרגילים למטופל, כגון ניפוח של הלחי, הרמת הגבה וחימום הפנים כדי להפעיל את שרירי הפנים וההבעה ולקצר את משך זמן ההחלמה.

משך זמן הטיפול בפציאליס בדיקור סיני:

מניסיוני הטיפול המומלץ ביותר לטיפול בשיתוק בפנים הוא שילוב של דיקור סיני עם טווינה ובמקרה הצורך שימוש בצמחים סיניים.  משך הטיפול ועוצמתו משתנה בהתאם לחומרת המקרה, באופן כללי תדירות הטיפולים היא פעמיים בשבוע למשך של 8 עד 14 טיפולים לפי חומרת המצב.

לסיכום:
פציאליס יכול לגרום לפגיעה משמעותית בשגרת החיים הפיזית והנפשית של אלו שסובלים מבעיה זו, השינוי במראה הפנים וחוסר היכולת לבצע פעולות פשוטות בחיי היום יום מלחיצות ומתסכלות מאוד ונראה כי לרפואה המערבית המתקדמת אין טיפול שלם לבעיה.
הרפואה הסינית רואה את המכלול של האדם ולא רק את הסימפטום של המחלה. בארסנל הכלים שלה ישנם כלים מצוינים לטפל בחוסר האיזון שגרם לבעיה, כלומר לטפל בשורש הבעיה, בגורם, על מנת שהמחלה לא תחזור ומאידך לטפל בסימפטום שהוא השיתוק בפנים.
השילוב של הטיפולים והתרגילים שהמטופל עושה בבית מקצרים את משך זמן ההחלמה ועוזרים לו לחזור לשגרת החיים במהרה.
מניסיוני בטיפולים בפציאליס ככל שמטפלים בבעיה כמה שיותר מהר, אחוזי ההצלחה משתפרים מאוד.
בשבילי כמטפל לשמוע מהמטופלים שהם מצליחים לשתות כוס מים, לחייך ולצחוק מהווה סיפוק אדיר ושמחה אמתית.

כאב אורתופדי

הסבר על מגוון הדרכים לטיפול בכאב ברפואה הסינית והיפנית.

דיקור סיני ופציאלס

כל המידע אודות הטיפול בפציאליס ברפואה הסינית.

אינדקס מחלות

הסבר על הטיפול ברפואה משלימה במגוון מחלות.

פתרון טבעי לכאבי גב

הסבר על דרכי הטיפול ברפואה הסינית לכאבי גב.

אפשר למצוא אותי

אורלוזרוב 62 תל אביב

דנקנר פתח תקוה (ספורטן)

ראש העין- קיבוץ עינת

לפרטים נוספים: 052-3436850

"כבר בפעם הראשונה התחלנו לראות מעט שיפור וככול שהמשכנו בטיפול המצב השתפר מטיפול לטיפול עד להעלמה מלאה של כל השיתוק".
אז מה עושים כאשר מתעוררים בבוקר כשצד אחד של הפנים משותק?
טיפול בדיקור סיני בפציאליס
"היום מצבי מעולה הטיפול בדיקור סיני עזר לי מאוד. כמובן שאמליץ לחברים שעברו את זה להגיע לדקל לטיפול כי ראיתי שינוי משמעותי כל טיפול. הגעתי מאוד לחוצה כי פחדתי שהפרצוף לא יחזור למה שהיה וכל טיפול פשוט ראיתי שינוי".
טיפול בשיתוק פנים
טיפלתי במעיין שמונה טיפולים במשך כשלושה שבועות על ידי דיקור סיני וטווינא. לשמחתי הרבה, מעיין כיום מתפקדת באופן מלא, ובעיקר מחייכת בפה מלא לילדי הגן.

WhatsApp chat
%d בלוגרים אהבו את זה: